f Yaşama dair herşey posta kutunuzda..: Mesir Macun'un icadı ve Vücudumuza faydaları..
Related Posts with Thumbnails

3/28/2009

Mesir Macun'un icadı ve Vücudumuza faydaları..

Mesir macunun mucidi zamanının büyük hekimi MERKEZ EFENDİ dir.Merkez Efendinin asıl adı MUSLİHİDDİN EFENDİ dir.
Kanuni Sultan Süleyman ın validesi Hafza Sultan'ın hastalanması ancak tüm doktorların çabasına rağmen iyi edilememesi üzerine Merkez Efendi yoğun bir çalışmaya başlar. Sonunda 41 değişik baharattan ürettiği macunu tarifi ile beraber saraya gönderir. Hafza Sultan, üretilen bu macun ile sağlığına tekrar kavuşur.
Hafsa sultan bu macunun her yıl aynı dönemde üretilerek halka saçılmasını buyurur. Bunun üzerine İran Mitolojisine göre bahar bayramı da olarak kabul edilen 22 Mart 'da(Hz. Ali'nin doğum günü olduğu da söylenmektedir) , 41 çeşit baharat karıştırılarak hazırlanan mesir macunu halka saçılmaya başlanır.
469 yıldır içeriği hiç bozulmadan hazırlanan mesir macununun içindeki baharatlar;
Tarçın, karabiber, yeni bahar, karanfil, çörek otu, hardal tohumu, anason, kişniş, zencefil, tarçın çiçeği, zerdeçal, Hindistan cevizi, rezene, kebabiye, sinameki, sarı halile, vanilya, darıfülfül, kakule, havlıcan, zulumba, hıyarşembe, safran, iksir, kimyon, galanga, çam sakızı, mirsafi, meyan balı, şamlı şaşlı, limon kabuğu, kremtartar, zağfiran, udülkahır, çöpçini, eskir, tiryak, ravend, limon tuzu, tekemercini tohumu, günbalı.
Bu baharatlardan bazıları ve vücudumuza olan faydaları şöyledir;
ANASON: İştah açıcı ve karminatif olarak kullanılır. Karminatif etki barsaklardaki fermantasyona engel olmasından ileri gelir.
HİNDİSTAN CEVİZİ ve BEŞBASE: Kaynatılmış suyu mide ağrılarına iyi gelir. Etkisi bileşimdeki uçucu yağlardan ileri gelir.
ÇİVİT: Halk arasında kabakulak ve pnömonide iyi gelir. Bebeklerin ağız mukozasındaki ağrılı yaraların tedavisinde kullanılır.
ÇÖPÇİNİ: Kökünün kaynatılmış suyu ekzemede kullanılır. Bileşimindeki tanenden dolayı astrenjan etkisi vardır.
ÇÖREK OTU: Gaz söktürücü olarak kullanılır.
DARFÜLFÜL: Bedeni ısıtıcı ve öksürük kesici olarak kullanılır
HARDAL TOHUMU: İştah açıcı ve mideyi yatıştırıcı olarak toz halinde kullanılır. Cilt hastalıklarında iltihabı ve ağrı giderici etkisi vardır.
HAVLİCAN: Öksürük kesici ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır. Sindirimi kolaylaştırır, gazı dağıtır, balgamı giderir.
HİYARŞENBE: Mushil olarak kullanılmaktadır. Bileşiminde antrekion türevi vardır.
KAKULE: Lezzet verici , gaz söktürücü, iştah açıcı olarak kullanılır.
KARABİBER: Öksürük kesici, uyarıcı ve baharat olarak kullanılmaktadır.
KARANFİL: Ağız kokusu giderici, diş çürüklerinde ve ağrılarında kullanılır. Bileşimindeki karanfil esansı antiseptik ve ağrı gidericidir.
KEBABE: İdrar ve solunum yolları antiseptiği olarak kullanılır.
KİMYON: Baharat, gaz söktürücü, iştah açıcı ve terletici olarak kullanılır.

Mesir macununda asıl kullanımda bulunan baharatlardan bazıları artık doğa da bulunmuyor .Bu nedenle mevcut baharatlar ile üretim devam ettiriliyor.Kullanılan şimdiki baharatlar şunlardır;
Yenibahar, Zencefil, Galanya, Krem tartar, Kişniş, Havlıcan, Anason, Sakız, Safran, Tarçın, Udülkahr, Hardal, Misrafi, İksir, Meyan Kökü, Kalemi barit, Tiryak, Sarı helile, Kara helile, Raziyane, Zerdecub
Mesir Macunun içinde saydığımız bu baharatların farmakolojik özellikleri ne göre macun;
İştah açıcı, gaz giderici, barsak paristalizmi arttırıcı, idrar yaptırıcı, uyarıcı ve afrodizyak etkileri taşır.
Eski hekimlere göre insanların kışın kuru gıda aldıklarından kanları koyulaşır, pislenir, iç organları çalışma düzenini kaybeder. Bu nedenle insanların sıvı dengesini ayarlamak gerekir. İlkbaharda yeşil, taze bol gıda ortaya çıkınca o devrin insanları kan aldırmak, lavmanla barsakları boşaltmak, diüretiklerle bol idrar yaptırmak sureti ile vücudun dengesini kendilerine göre ayarlarlardı. Bu işe gecenin ve gündüzün eşit olduğu nevruz gününde başlamak gerekirdi. Hipokrattan beri gelen ve hekimlerce kabul edilen dört unsur teorisinin bir neticesidir..
Halk arasındaki bazı inanışlara göre;macundan kim yerse yesin o yıl boyunca hiçbir zehirli hayvan sokmayacağı,Nevruz günü ağır hastalar bile yese iyi olacağı,gelinlik çağındaki genç kızlar o yıl içerisinde evlenebileceği,Macunu yiyenin sene boyunca bütün hastalıklardan korunacağı,Cinsel isteği ve kuvvetini arttırdı,Çocuğu olmayanların çocuk özleminin ,arzularının gerçek olacağı,Çocuk hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir..

Hazırlayan-Derleyen Posta kutum

Seja o primeiro a comentar

  ©Template by Dicas Blogger.

TOPO